Træets andel i byggeriet

 

 

Foreningens
bestyrelse

Nyheder fra
træ i byggeriet

Få de seneste nyheder fra træindustrien og byggebranchen her. Vi holder dig opdateret på den bæredygtige udvikling inden for byggeriet, træ som byggemateriale, nyheder fra vores medlemsvirksomheder og meget mere.

Nyhed, 08. december 2025

Debatindlæg: Tænk hvis vi vidste det, vi ved i dag – ville vi så stadig bygge sådan?

Forestil dig, at vi i dag stod midt i et globalt byggeboom, og nogen kom og foreslog følgende løsning som den nye standard: Vi skal bygge vores byer af materialer, der udleder enorme mængder CO₂ ved produktion, kræver minedrift, høje temperaturer, tung energi og efterlader så meget affald, at kommende generationer må håndtere det. Til gengæld kan vi masseproducere det hurtigt. Ville vi så sige ja?

Nyhed, 31. oktober 2025

Building Green: Tak for dialogen – vi fortsætter arbejdet

Building Green er netop afsluttet, og Træ i Byggeriet takker for to dage med stærke faglige input, ny viden og vigtige dialoger om, hvordan vi sammen kan accelerere den bæredygtige omstilling i byggeriet.

Nyhed, 27. oktober 2025

Hvem tager titlen som Årets Lavemissions Træbyggeri 2025?

Træ i Byggeriet gentager succesen og åbner nu for indstilling til prisen Årets Lavemissions Træbyggeri 2025. Prisen gives til byggeprojekter, der viser vejen for hele branchen med et forbilledligt lavt klimaaftryk i lavemissionsklassen, et højt ambitionsniveau og et design, som inspirerer både fagfolk og offentligheden.

Nyhed, 25. juni 2025

Træ i byggeriet stiger fortsat – men potentialet er endnu større

Nye tal fra foreningen Træ i Byggeriet viser, at andelen af træ nu udgør 13 procent af boligbyggeriet. Ifølge foreningen er det glædeligt, at træmaterialer fortsat stiger – men ambitionsniveauet bør hæves, lyder det fra foreningen.

;